جان الله عبدی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استان در جلسه ای که با حضور فرماندار شهرستان، بخشدار مرکزی و دهیاران برگزار گردید در پاسخ به مشکلات مطرح شده روستاها از طرف فرماندار و بخشدار مرکزی گفت: مردم شریف وروستاهای کلاردشت مستحق هر گونه توجه از طرف مسئولین هستند. ما افتخار می کنیم که 45 درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می دهند. دولت تدبیر و امید اقداماتی برای افزایش درآمد مردم روستاها اندیشید تا ماندگاری در جمعیت روستاها را داشته باشیم.

مدیرکل امور روستایی و شورا های استان در ادامه گفت: در سال گذشته اعتبار روستاها 40% افزایش داشت و قطعا این افزایش را در سال 94 هم خواهیم داشت.

وی گفت با وجود مشکلات مالی این دولت، توجه ویژه به نیازمندی های روستا ها باید داشته باشیم. مشارکت 6 روستا در کلاردشت برای رفع مشکلات آسفالت، قابل تحسین است.امروز باید از مشارکت مردم تشکر کرد چراکه دهیاران و بخشداران زمانی موفق خواهند بود که مشارکت جدی مردم را در زمینه های فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی داشته باشند.

وی افزود: 45 درصد جمعیت استان، جمعیت ثابت روستایی است.استان ما یک استان ملی است که جمعیت شناور آن دو برابر جمعیت ثابت است در حالی که زیرساخت های مربوط به برق رسانی و آب رسانی در گذشته برای جمعیت محدودی پیش بینی شده که امروز با توجه به جمعیت شناور می بایست توسعه یابد. کمبود آب و شبکه های فرسوده نیاز به بازسازی و نوسازی دارد که مشارکت مردمی می تواند در کنار مدیریت و درایت مسئولین کمک بزرگی باشد.

وی گفت: شاخص بندی ما برای تخصیص ادوات و ماشین آلات، بر اساس جمعیت شهرستان است اما سعی می کنیم برای این شهرستان نیازمندی و جمعیت شناور را ملاک قرار دهیم.

وی اظهار داشت رضایت فرماندار شهرستان کلاردشت از دهیاران و شوراهای روستایی موضوع قابل توجهی است که باعث دلگرمی دهیاران و پیگیری بیشتر استانداری هم می شود.

وی اظهار داشت بحث گردشگری در کلاردشت موضوع مهمی است؛ در راستای بهبود شرایط توریستی، دهیاران می توانند طرح تولیدات محلی را با مشارکت مردم داشته باشند. بازارچه های محلی در سطح روستاها با ایجاد فضایی برای عرضه محصولات روستایی به توریست ها می تواند به افزایش درآمد روستاییان کمک شایانی کند.

علوی در بحث ساخت وسازهای روستایی خاطرنشان کرد ارائه گزارش ساخت و سازها ، چه در محدوده روستا چه در خارج از آن وظیفه شوارها است . بسیاری از اراضی، تحت ساخت و ساز قرار گرفته است و درآمد و دارایی مردم از بین رفته است که خوشبختانه با همکاری فرمانداری ها، بخشداری ها، دادگستری ها و .... این ساخت و سازهای غیر مجاز تا 90 درصد کاهش پیدا کرده است .

وی در ادامه گفت: آموزش دهیاران درفراگیری قواعد و قوانین مربوط به دهیاری ها موضوع مهمی است تا بتوانند در جلسات و دستگاه های اجرایی کار ها را پیگیری کنند.

وی تاکید کرد دهیاران موظفند قبل از شروع هر پروژه ای که منجر به حفاری می شود، قراردادی با دستگاه مربوطه منعقد کنند تا بعد از اتمام پروژه ، شرایط به صورت اولیه برگردد.

مدیرکل امور روستایی و شورا های استان در ادامه گفت: روستاهایی که تعامل بیشتری در بین شوراها و دهیاران آنها وجود دارد ، در روند توسعه و اخذ اعتبار موفق تر بودند.کلاردشت شهرستانی تازه تاسیس است و باید با همدلی و همزبانی از ابتدا همه کارها و طرح های روستاها با مدیریت درست و با چشم انداز 5 ساله باشند.

در پایان جلسه مصوب شد به حساب هر دهیاری، مبلغ  10 میلیون تومان واریز شود؛ البته روستاهایی که پروژه هایی در دست اقدام دارند شرایط متفاوتی خواهند داشت.

بعد از اتمام جلسه عبدی مدیر کل امور روستاهای استان به همراه مسئولین شهرستان از سه روستا بازدید کردند و از نزدیک مشکلات روستاها را بررسی کردند .بازدید از مابقی روستاها بعد ایام ماه مبارک رمضان با حضور مدیرکل امور روستایی و شورا های استان به عمل خواهد آمد.

 

دهیاری ها

 

نظر سنجی

نظر شما درباره طرح و امکانات سایت چیست؟

خوب - 60%
متوسط - 25%
ضعیف - 10%

مجموع آرا: 20
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است

اوقات شرعی